KAPAT [X]

Dripling Üzerine

Dripling basketbolun olmazsa olmazıdır.  Çünkü sahada adım atabilmeniz için dripling yapmanız gerekir. Basketbol dripling yeteneğinizi geliştirebilmeniz için öncelikle dripligteki temel esasları doğru yapıp yapmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Çünkü çürük temel üzerine bina inşa edilemez. Dripling ile ilgili bilgilerinizi kontrol etmek için aşağıdaki videoları izleyin.

teknik kategorisiz   Dripling Üzerine

Dripling 2′ ye ayrılır.

 1. Alçak Dripling
 2. Yüksek Dripling

Alçak Dripling Videosu

Yüksek Dripling Videosu

teknik kategorisiz  uzmantv Dripling Üzerine

Dripling İçin Şu Noktalara Dikkat Edin:
 • Topu parmak uçları ve bilek ile kontrol altında tutun.
 • Topa kesinlikle bakmayın ve başınızı dik , takımdaki diğer arkadaşlarınızı ile sahadaki diğer oyuncuları görecek şekilde açınızı ayarlayın.
 • Crossover hareketlerinde pratik olun.
 • Hız ve yön değiştirmede problem yaşamayın.

teknik kategorisiz   Dripling Üzerine

Dripling yeteneğinizi geliştirmek için ekstra çalışmalar dışında normal bir antrenmanda da söylediğimiz unsurlara her zaman dikkat edin. Bir süre sonra alışacak ve zorluk çekmeyeceksiniz.

 

 

 

 

 

Altın Kural: Parmak Uçları

- Dripling yaparken avuç içi topa değmemeli. Sadece parmaklar ile driplin yapın.

teknik kategorisiz   Dripling Üzerine

- El ayanız mutlaka düz olmalıdır. Çünkü yukarıya doğru açık olan el ile top taşıma gibi kural hataları yapabilirsiniz.

- El bileği güçlü ve esnek şekilde hareket etmeli.

- Sadece kol ile değil, bilek yardımıyla dripling yapın. Yalnızca kolun hareket etmesi demek top kontrolunun zorlaşması demektir.

- Top her zaman vücuda yakın olmalıdır; çünkü topu koruyabilmeniz daha kolay olur.

- Topu hafif değil sert sektirin. Parmaklarınız güç kazanmasına sebep olur.

- Top ele geri döndüğünde eliniz yumuşak ve esnek olmalı ki, topu kontrol edebilesiniz.

Vücut Duruşu

Vücut duruşu dripling için çok önemlidir. Yanlış bir duruş içerisinde iseniz, topu kaptırmanız kolaylaşır, kontrol etmeniz zorlaşır. Alçak dripling videosunda duruş gösterilmiştir. Bu esaslara dikkat edin.

Bu söylediklerimizle birlikte dripling geliştirmek için ekstra şeylerde yapabilirsiniz. Örneğin bir basketbol dripling gözlüğü ile dripling çalışmalarınıza kolaylık katabilirsiniz.

teknik kategorisiz   Dripling Üzerine

Örnek basketbol dripling gözlüğü:

http://www.spormagazam.com/main/basketbol_dripling_gozlugu-1804-0-51.html

 

 

Bu gözlükle veya gözlüksüz dripling çalışmaları yaparken iki elinizide kullanın. Mutlaka zayıf olan tarafa daha fazla zaman ayırın. Dripling tek elle yapılmaz ve tek elle yapılan dripling amatör bir görüntü verir. Sadece düz dripling çalışmaları yapmayın. Crossover hareketlerini çalışın.

#1samet18 Aralık 2013, 16:32

çoooook işime yaradı çooooook

Yorum ekle

Ad:
E-mail:
Yorum:

Diğer makalelerAnasayfa

Oruç tutarken basketbol oynanır mı?

Oruç tutarken basketbol oynanır mı?

Ramazan ve basketbol Merhabalar, aslında soru şu şekilde sorulmalıydı; oruçlu olarak spor yapmak zararlı mı? Bu ve bu tür soruların cevaplarını sizinle paylaşalım… Spor yapmak biyolojik bir stresdir. Yalnız bu strese sürekli spor yapan kişiler bağışıklık kazanırlar. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki normal bir insanda günlük enerji harcamalarının yüzde %60 ila &75′ini metabolizma kullanılır. Yalnızca Merkezi

Basketbolda Panya Ne Demek?

Basketbolda Panya Ne Demek?

Bilindiği üzere basketbol potası, basket topunun sayı almak amacıyla atıldığı, yerden yüksekliği 3,05 metre olan direktir. Çemberi üzerinde bulunduran dikdörtgen kısma ise panya adı verilir. Diğer tüm basketbol malzemelerinde, sahada ve oyun kurallarında olduğu gibi panyaların da standart ölçülerde olması ve teknik özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Olası kazaların önlenmesi ve oyunun kuralları dahilinde oynanabilmesi için bu standartlara uyulması zorunludur. Panyalar 3 tip boyutta olabilmektedir. 105 x 180 cm., 100 x 135 cm. Ya da 90 x 120 cm. boyutlarında olan panyalar fiber, temperli cam veya akrilik malzemeden yapılırlar. En ve boy ölçüleri dışında panyaların kalınlıkları da yapıldığı malzemeye göre değişiklik gösterir. Akrilik cam panya kalınlıkları 10 mm., 12 mm. Ve 15 mm. olabilmektedir. Temperli cam panyalar ise 5+5 mm. olmalıdır. FIBA’nın kabul ettiği standartlara bakacak olursak, güvenlik açısından herhangi bir sert durumda bile kırılmasını önlemek amacıyla iki kat cam kullanılması gerektiğini görürüz. Panyanın üzerinde bulunan çizgiler ipek baskıdan ve her iki cam arasına uygulanmalıdır. Basketbol çemberleri sabit ve yaylı olmak üzere iki çeşittir. Bu çember tipine göre panya bağlantıları farklı olmaktadır. Çember, dolayısıyla file bağlantısı için ise panya üzerinde özel kancalar kullanılmaktadır. Bu kancalar yine sert durumlarda ve çembere aşırı yük bindiğinde problem oluşturmaması için iki adet yay ile desteklenmelidir. Standart Panya Boyutları Akrilik Cam Panya 105 x 180 cm 10 mm 105 x 180 cm 12 mm 105 x 180 cm 15 mm 105 x 180 cm 10 mm Temperli Cam Panya Akrilik Cam Panya Fiber Panya 90 x 120cm 100 x 135cm ( USA ) 105 x 180cm

Basketbolda Forma Numaraları

Basketbolda Forma Numaraları

Çoğu durumda kuralın olmadığı yerde karışıklık ve düzensizlik olacağından adalet ve başarı gibi olumlu beklentiler düşünülemez. İşte bu sebeple sporda da dolayısıyla basketbolda da kurallar vardır ve bu kurallara uyulması zorunludur. Sahanın ölçülerinden tutup, çizgilerin kalınlıklarına, pota ölçülerine kadar detaylandırılan basketbol kuralları sporcuların maçlarda giydiği üniformalara kadar detaylandırılmıştır. Örneğin formaların ön ve arka renkleri kesinlikle birbirinden ayrı olmalıdır. Şortların içine formalar sokulmalı, şortun üstüne çıkarılmamalıdır. Takım oyuncularının giydiği çoraplar aynı renk olmalıdır. Formalar ile ilgili bir kural da basketbolda forma numaraları ile ilgilidir. Oyuncuların giydiği formaların arkasında ve önünde forma numarası bulunması gerekir. Numaralar kolay görülebilir ve herhangi bir karışıklığa sebebiyet vermemesi açısından forma rengine zıt, yeterli büyüklükte  olmalıdır. Hatta boyutları FIBA tarafından standartları da belirlenmiştir. Forma numaraları 4′ten başlar ve 15 numaraya kadar gider. 1,2 ve 3 numaraların bulunmaması olası karışıklıkları önlemek nedeniyledir. Dünya geneline bakıldığında oyunculuğu ile ün yapmış, başarılı ve popüler basketbol oyuncularının forma numaraları ile birlikte bilindiği gerçeği ile karşılaşırız. Bazı numaralar ünlü basketbolcularla özdeşleşmiştir. Örneğin 23 numara denildiğinde tüm basketbol severlerin aklına Michael Jordan gelir. Tabi buradan anlaşıldığı gibi NBA’de forma numaraları 15 numaraya kadar sınırlı değildir. 35, 45 ve 12 numaralı formaları giydiği de olmuştur. Zaten bizde de ulusal federasyonlar en fazla 2 hane olmak üzere 99 numaraya kadar kulüplere izin verebilmektedirler.

Basketbolda Taktik Arası Nedir?

Basketbolda Taktik Arası Nedir?

Basketbol yapısı gereği taktiklerle oynanan bir oyundur. Takım sporu olmasının verdiği bu özellik ile basketbol bir tür tüm oyuncuları oyunun içinde planlı bir şekilde uyanık ve bir tutma sanatıdır. Sadece basketbola değil hemen hemen tüm takım sporlarına özgü taktik sistemi tüm oyuncuların bir düşünmesini, ortak hareket etmesini, sanki tek kişiymiş gibi atılacak her adımı bilmesini sağlar. Aksi taktirde oyun esnasında dağılmalar olur; dolayısı ile başarı şansı oldukça düşer. Oyun başlamadan önce planlanan taktikler hariç basketbol koçunun oyunun seyri esnasında oyuncularına yeni taktikler vermesi olağan bir durumdur. Bu sebeple her iki takım koçunun ihtiyaç duyduğu anda basketbolda taktik arası verilir. Basketbol oyununda kurallar gereği toplam 6 mola hakkı vardır. Maçın uzaması durumunda ise her uzatma devresi için takımlar bir mola hakkı daha kazanmış olurlar. İşte tüm bu molalarda koçları elinde kağıt hızlı hızlı bir şeyler çiziyor ve anlatıyor olarak görürüz. İşte bu esnada koçlar oyuncularına taktik verir. Basketbolda taktik, hücum taktikleri ve savunma taktikleri olarak iki şekilde incelenebilir. Hücum taktikleri sık bilinen taktikler olabildiği gibi takıma özgü, oyuncuların kapasitelerine ve karşı takımın gücüne özgü olabilir. Savunma taktikleri ise hücum taktiği kadar önemlidir. Oyunun kazanılması hücumda başarı kadar savunmada da başarıda yatar. Bu sebeple koç taktik aralarında oyunculara savunma ve hücumla ilgili yeni taktikler verir, yapılan yanlışlara kısaca değinir ve oyunu kazanmak için oyuncularını motive eder. Yeni taktikleri alan oyuncular ise aldıkları bu taktiklere mümkün olduğunca uymaya çalışırlar.

Türkiye Basketbol Ligi’nin Kralları

Türkiye Basketbol Ligi’nin Kralları

Türkiye Basketbol Ligi devam ederken an itibari ile sayı ribaund ve asist kralları belli oldu. Sayı Kralı Darius Myron Washington JR Olin Edirne Ortalama:24,5 Ribaund Kralı Elijah Lee Holman Uşak Sportif Ortalama:9,00 Asist Kralı Rebii Barış Güney Olin Edirne Ortalama:7,00    

Devamını gösterİletişim Bilgileri

Sosyal Ağlar

En popüler kategoriler