KAPAT [X]

Dripling Üzerine

Dripling basketbolun olmazsa olmazıdır.  Çünkü sahada adım atabilmeniz için dripling yapmanız gerekir. Basketbol dripling yeteneğinizi geliştirebilmeniz için öncelikle dripligteki temel esasları doğru yapıp yapmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Çünkü çürük temel üzerine bina inşa edilemez. Dripling ile ilgili bilgilerinizi kontrol etmek için aşağıdaki videoları izleyin.

teknik kategorisiz   Dripling Üzerine

Dripling 2′ ye ayrılır.

 1. Alçak Dripling
 2. Yüksek Dripling

Alçak Dripling Videosu

Yüksek Dripling Videosu

teknik kategorisiz  uzmantv Dripling Üzerine

Dripling İçin Şu Noktalara Dikkat Edin:
 • Topu parmak uçları ve bilek ile kontrol altında tutun.
 • Topa kesinlikle bakmayın ve başınızı dik , takımdaki diğer arkadaşlarınızı ile sahadaki diğer oyuncuları görecek şekilde açınızı ayarlayın.
 • Crossover hareketlerinde pratik olun.
 • Hız ve yön değiştirmede problem yaşamayın.

teknik kategorisiz   Dripling Üzerine

Dripling yeteneğinizi geliştirmek için ekstra çalışmalar dışında normal bir antrenmanda da söylediğimiz unsurlara her zaman dikkat edin. Bir süre sonra alışacak ve zorluk çekmeyeceksiniz.

 

 

 

 

 

Altın Kural: Parmak Uçları

- Dripling yaparken avuç içi topa değmemeli. Sadece parmaklar ile driplin yapın.

teknik kategorisiz   Dripling Üzerine

- El ayanız mutlaka düz olmalıdır. Çünkü yukarıya doğru açık olan el ile top taşıma gibi kural hataları yapabilirsiniz.

- El bileği güçlü ve esnek şekilde hareket etmeli.

- Sadece kol ile değil, bilek yardımıyla dripling yapın. Yalnızca kolun hareket etmesi demek top kontrolunun zorlaşması demektir.

- Top her zaman vücuda yakın olmalıdır; çünkü topu koruyabilmeniz daha kolay olur.

- Topu hafif değil sert sektirin. Parmaklarınız güç kazanmasına sebep olur.

- Top ele geri döndüğünde eliniz yumuşak ve esnek olmalı ki, topu kontrol edebilesiniz.

Vücut Duruşu

Vücut duruşu dripling için çok önemlidir. Yanlış bir duruş içerisinde iseniz, topu kaptırmanız kolaylaşır, kontrol etmeniz zorlaşır. Alçak dripling videosunda duruş gösterilmiştir. Bu esaslara dikkat edin.

Bu söylediklerimizle birlikte dripling geliştirmek için ekstra şeylerde yapabilirsiniz. Örneğin bir basketbol dripling gözlüğü ile dripling çalışmalarınıza kolaylık katabilirsiniz.

teknik kategorisiz   Dripling Üzerine

Örnek basketbol dripling gözlüğü:

http://www.spormagazam.com/main/basketbol_dripling_gozlugu-1804-0-51.html

 

 

Bu gözlükle veya gözlüksüz dripling çalışmaları yaparken iki elinizide kullanın. Mutlaka zayıf olan tarafa daha fazla zaman ayırın. Dripling tek elle yapılmaz ve tek elle yapılan dripling amatör bir görüntü verir. Sadece düz dripling çalışmaları yapmayın. Crossover hareketlerini çalışın.

#1samet18 Aralık 2013, 16:32

çoooook işime yaradı çooooook

Yorum ekle

Ad:
E-mail:
Yorum:

Diğer makalelerAnasayfa

Türkiye Basketbol Ligi’nin Kralları

Türkiye Basketbol Ligi’nin Kralları

Türkiye Basketbol Ligi devam ederken an itibari ile sayı ribaund ve asist kralları belli oldu. Sayı Kralı Darius Myron Washington JR Olin Edirne Ortalama:24,5 Ribaund Kralı Elijah Lee Holman Uşak Sportif Ortalama:9,00 Asist Kralı Rebii Barış Güney Olin Edirne Ortalama:7,00    

Basketbol Box Out Nedir? Box Out Nasıl Yapılır?

Basketbol Box Out Nedir? Box Out Nasıl Yapılır?

Box out basketbol için temel tekniklerden birisidir. Basketbolun temelinde varolan bir basketbol davranış biçimdir. Box out şut atıldıktan sonra ribaundu alabilmek için yapılan eylemdir. Amaç oyuncu ile topun arasına girerek basketbol topunun kendi önüne düşmesini sağlayarak ribaundu almaya çalışmaktır. Nasıl yapıldığını anlattığımız zaman box out nedir sorusuna daha anlaşılır bir yorum katmış olacağız. Şimdi box

Basketbol Top Sürme – Dripling

Basketbol Top Sürme – Dripling

basketbol oyununda top sürme el ile topu iterek yere çarpıp geldiği ana denir. Topu sektirme diye de tabir edebiliriz. Top sürme ile dripling aynı anlamı taşır. Bu genel olarak yavaş ve hızlı koşular ile yapılır. Dripling ile ilgili daha çok bir çok yazı yazı yazdık. Şimdi driplingin genel tanımı yapıyoruz. Top Sürme – Dripling Nedir?

Basketbol Oyunları – İyi bir antrenör olmak için..

Basketbol Oyunları – İyi bir antrenör olmak için..

Basketbol oyunları dediğimiz zaman aklınıza flash oyun siteleri veya diğer oyun sitelerindeki oyunlar aklınıza gelmektedir. Ancak bahsedeceğimiz bu tür oyunlar olmayacaktır. Bizim bahsedeceğimiz basketbol eğitim oyunları olacak. Bu oyunlar daha çok altyapıdaki çocuklara basketbol antrenmanlarını sıkılmadan yapmalarını sağlayan bir basketbol eğitim tekniğidir. Çocuklara eğitim verirken basketbol oyunları diye belirttiğimiz zaman çocuğun basketbola bir antrenman olarak

Basketbol ve Aşk

Basketbol ve Aşk

Basketbol bilgi olarak son zamanlarda farklı konulara el atıyoruz. Amacımız insanları teknik konularla boğmak yerine ara sıra farklı konulara değinerek hem bilgi vermek hem bakış açılarını geliştirmek. Basketbolun dışına çıkmadan basketbol ve aşk başlığımızı açalım. Basketbol ve aşk ikisi bir arada birbirine çok uzak. Ancak basketbol aşkı dediğimiz anda bir anda bir bütün haline geliyor.

Devamını gösterİletişim Bilgileri

Sosyal Ağlar

En popüler kategoriler

Basketbol BİlgiBasketbol  
© Tüm hakları saklıdır. Türkiye'nin en büyük basketbol gelişim sitesi - basketbolbilgi.com